Проблема дегідратації найгостріше постає перед нами в літню спеку. І хоча вчені досі не дійшли згоди щодо того, скільки води на день має випивати доросла людина, точно відомо: пити треба не лише для того, щоби заглушити спрагу. Шкіра, серце та суглоби теж потребують води. А ще вона робить нас щасливішими.
Чому Н2О насправді є магічним еліксиром?
Вода підтримує здоров'я шкіри на клітинному рівні
У шкірі налічується три шари: епідерміс, дерміс та підшкірна клітковина. Якщо верхній шар, епідерміс, не є достатньо гідратованим, шкіра втрачає еластичність та стає груба на дотик. Також деякі експерти пов'язують присутність в організмі води з продукуванням колагену.
Вода підтримує здоров'я суглобів
Невелике дослідження, проведене в 2012-му році, результати якого надрукував журнал Medical Gas Research, показало, що вживання води, збагаченої воднем, допомагає полегшувати біль у хворих на ревматоїдний артрит.
А здоровим суглобам вода помагає такими й лишатися, "змащуючи" їх.
Вода допомагає худнути
Численні дослідження підтверджують, що вода, особливо якщо пити перед прийомом їжі, сприяє тому, щоби людина з'їла менше калорій.
Це відбувається тому, що ми часто плутаємо голод та спрагу й їмо тоді, коли насправді хочемо пити.
Вода допомагає травленню
Вона сприяє хорошій перистальтиці, а це, в свою чергу – один із ключових компонентів хорошого травлення
Вода лікує головний біль
На жаль, не у всіх випадках. Але все одно дуже поширеною причиною головного болю є саме зневоднення. Як пояснюють учені, брак води в організмі призводить до зниження об'єму крові, відтак мозок отримує менше кисню і сигналізує про це болем.
Окрім цього, дослідження вказують на те, що людям, котрі страждають від мігреней, може ставати легше, коли вони збільшать своє щоденне споживання води на кілька склянок.
Вода допомагає захиститися від деяких видів раку
На жаль, є фактори, яких ми не в змозі контролювати – генетика, вік, стать. Але здоровий спосіб життя в змозі допомогти попередити розвиток деяких видів раку.
Наприклад, дослідження 2011-го року показало, що чоловіки, котрі на день випивають більше десяти з половиною склянок води, мають на 24% нижчий ризик захворіти на рак сечового міхура. Вчені припускають, що рідина "змиває" потенційні онкогенні агенти.
Вода додає бадьорості та гостроти розуму
Студенти, які приносили з собою на іспит воду, показували кращі результати - про результати цього експерименту в 2012-му році написав журнал British Psychological Society.
Вода помагає серцю виконувати його роботу
Це підтверджують фахівці American Heart Association. Коли людина п'є достатньо води, серцю легше качати кров.
Вода дарує хороший настрій
І навпаки – навіть невеликий ступінь зневоднення, втрата лише 1,5% рідини організмом, здатен викликати дратівливість та брак енергії, кажуть дослідники.
Людина не може жити без води довше тижня. Проте, продовжує робити все, щоб на Землі її ставало все менше.
1. Вчені припускають, що вода з'явилася на Землі з космосу. Комети, багаті льодом, стикалися з нашою планетою і залишали на ній свій «мокрий слід». Це явище називають кометним бомбардуванням.
2. На Землі близько 1,5 млрд км3 води. Це приблизно 800 трлн олімпійських басейнів.
3. Якщо всю цю воду рівномірно розподілити по поверхні Землі, то її глибина буде дорівнює 3700 м.
4. 97% води на Землі - солоні.
5. У полярних льодовиках міститься 2,1% всієї води на Землі.
6. Вода є другою найбільш поширеною молекулою у Всесвіті після водню.
7. Найбільшу хмару водяного пару було виявлено вченими НАСА поруч з чорною дірою в 12 млрд світлових років від Землі. У ній міститься в 140 трлн разів більше води, ніж у Світовому океані.
8. Антарктика вкрита льодом вже більше 30 млн років.
9. Організм людини вагою 70 кг містить 42 л води. Ця величина змінюється протягом життя. Людський плід складається з води приблизно на 95%, новонароджена дитина - на 77%, а доросла людина - на 60-70%.
10. Кожна людина випиває близько 1 м3 (1000 л) води в рік.
11. На відміну від інших рідин, вода при замерзанні розширюється. Це має вирішальне значення для життя: озера і річки замерзають зверху вниз, тому навіть в суворі льодовикові періоди на Землі завжди існувала рідка вода.
12. Гаряча вода замерзає швидше, ніж холодна. Це явище називають Ефектом Мпемби, але ніхто не знає, чому так відбувається.
13. Щоб виростити кавові зерна для однієї чашки кави необхідно 200 л води. На 1 кг яловичини йде 15 000 л води, на 2 шматочки хліба - 100 л, а на сир для одного бутерброда - 65 л.
14. Менше 1% води на Землі придатні для пиття.
15. За день з крана, що капає, може витекти в трубу до 75 л води.
16. Більше 80% стічних вод не переробляються.
17. Сьогодні близько 400 млн чоловік проживають в регіонах, де немає регулярного доступу до питної води.
18. ⅔ води, що використовується в домашніх умовах, ми витратимо у ванній і туалеті.
19. 25% бутильованої води набрано зі звичайних водопроводів.
20. Кожен день Сонце випаровує трильйон тонн води.
Чи можна пити багато води? – порада лікаря
" Водний баланс – важливий аспект здоров'я. Дійсно, зневоднення негативно позначається на нашому самопочутті, погіршує когнітивні здібності, провокує головний біль, порушує роботу багатьох органів, а поповнення водного балансу вирішує це питання. Але чи спрацює цей принцип у зворотній бік? Якщо ми будемо пити більше?
На жаль, це не так. Надмірне вживання рідини не впливає на зниження ризику захворювань (дані аналізу спостережень на 120 тисячах учасників протягом 10 років). Надлишкова вода навіть не сприятиме зволоженню вашої шкіри. Кому ж вірити і як розрахувати кількість води, якщо це величина мінлива?
Так, вона залежить від маси тіла, кількості натрію в їжі, виду їжі, температури, вологості повітря, одягу, фізичної активності та низки інших факторів. Але у нас є свій механізм регуляції водного балансу – спрага. І простий спосіб її використовувати – метод тестового ковтку.
Він полягає ось у чому: тримайте біля себе пляшку. Якщо ви раптом відчули спрагу (або вам здалося, що це спрага), то відпиваєте один ковток і зупиняєтеся. Якщо ви відчули задоволення, і спрага стала більш вираженою, то п'єте досхочу, поки відчувається спрага. Якщо перший ковток «не йде», то слід відставляти пляшку і повертатися до неї пізніше. Найголовніше – відчути емоцію після першого ковтка.
Ключ до правильного використання цього в загальному очевидного методу, – вміння прислухатися до сигналів власного тіла, усвідомленість."
Андрій Беловєшкін,
лікар, кандидат медичних наук